30. 06. 2025 Zasedání k výsledkům výzkumu koruny Svaté říše římské
Vážíme si toho, že jsme byli pozváni spolu s dalšími odborníky na zasedání k prezentaci a odborné diskuzi výsledků výzkumu koruny Svaté říše římské do Vídně. Tým vědců sdružených v rámci vídeňského Uměleckohistorického muzea, v jehož sbírkách se tisíc let stará koruna nachází, představil metody a…
09. 06. 2025 Prezentace výsledků projektu na odborném semináři
Na konci května byly prezentovány výsledky projektu na odborném semináři "Konzervovat či ne-konzervovat? Interdisciplinární přístupy ke konzervování-restaurování a neinvazivní průzkum kovových artefaktů", který pořádalo Technické muzeum v Brně spolu s Asociací muzeí a galerií ČR a Komisí…
29. 05. 2025 Webové stránky nově také v angličtině
Webové stránky jsou nově přeložené do angličtiny. Stačí kliknout na vlaječku a přejdete do globálně srozumitelné jazykové mutace. Aktuality i galerie šperku budou průběžně vkládány v obou jazykových verzích. Přejeme příjemné čtení zahraničním návštěvníkům webu!
19. 05. 2025 Nová kolekce šperků v Klenotnici Velké Moravy
Archeoskanzen Modrá u Velehradu zahájil aktuální návštěvnickou sezónu vystavením nové kolekce šperků a dalších exkluzivních archeologických nálezů v prostorách Klenotnice Velké Moravy. K vidění jsou opět originální náušnice, gombíky nebo prsteny z Mikulčic, Starého Města a Sadů u Uherského Hradiště…
30. 03. 2025 Velkomoravské gombíky v magazínu Experiment
Doporučujeme ke shlédnutí krátkou reportáž v magazínu Experiment Českého rozhlasu. Dozvíte se více o naší výrobě rekonstrukcí gombíků a k čemu je to dobré pro náš výzkum.
07. 03. 2025 První výsledek projektu – vědecká studie o honosném šperku – uplatněn
S radostí informujeme, že první výsledek projektu se nám podařilo v termínu uplatnit a byl nám schválen Radou Ministra kultury. Jedná se o vědeckou studii: POLÁČEK, L., UNGERMAN, Š., KRUPIČKOVÁ, Š., GALUŠKA, L., PŁYGAWKO, M., FOŘT, M., VALÁŠKOVÁ, L. Velkomoravský luxusní ('veligradský') šperk:…
16. 12. 2024 PF 2025
Milé příznivkyně, milí příznivci, ať Vám vánoční hvězda* svítí na cestu do nového roku! Přeje tým pracovníků projektu Do nitra velkomoravského šperku *Hvězdu tvoří snímek SEM gombíku z hrobu 580 z interiéru mikulčické baziliky.
29. 11. 2024 Výzkum šperku ve 120 vteřinách
Kolega Michał Płygawko představil komunitě věnující se elektronové mikroskopii a mikroanalýze výzvy a úskalí, spojené s aplikací tohoto druhu výzkumu na archeologické artefakty, a to na příkladu velkomoravského šperku, zpracovávaného v rámci našeho projektu. Na prezentaci měl přesně 120 vteřin, jak…
12. 09. 2024 Vyrábíme vědecké kopie gombíků
V průběhu léta vznikaly na výzkumné základně Mikulčice-Trapíkov vědecké kopie velkomoravských gombíků. Při výrobě byly dodrženy materiálové složení i výrobní postupy zjištěné při mikroskopickém průzkumu originálů. Kopie zlatého gombíku 1616/57 z hrobu 580 objeveného v mikulčické bazilice byla…
30. 06. 2024 Klenotnice Velké Moravy představuje originály šperků
Na konci června otevřela své brány Klenotnice Velké Moravy. Prostor je součástí Archeoskanzenu Modrá u Velehradu. Do konce listopadu zde bude k vidění přibližně 150 originálů velkomoravských šperků, včetně těch, které zpracováváme v rámci našeho projektu. Přijďte se na ně podívat!
02. 04. 2024 Reportáž pro Český rozhlas, pořad Věda plus
Projektoví kolegové mluvili o zpracování šperků v reportáži pro pořad Věda plus Českého rozhlasu. Nahrávku si můžete pustit v archivu pořadů: Několik mikroskopických rýh na špercích z 9. století archeologům prozradí, jak fungovala společnost na Velké Moravě
19. 03. 2024 Reportáž ČTK
Česká tisková kancelář zveřejnila reportáž o našem projektu: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2493697
02. 01. 2024 PF 2024
Všem příznivcům velkomoravského šperku přejeme šťastný vstup do nového roku.
14. 10. 2023 Workshop s kolegy z Ústavu přístrojové techniky
V naší nové laboratoři elektronové mikroskopie jsme přivítali mentory z Ústavu přístrojové techniky AV ČR, kolegy doc. Viléma Nedělu a dr. Evu Tihlaříkovou. Doc. Neděla je ve své mateřské instituci vedoucím skupiny Environmentální elektronové mikroskopie, která se specializuje primárně na výzkum…
19. 09. 2023 Zahájení první etapy analýz – zlaté gombíky na scéně
Dlouhodobý proces exaktních analýz a konzervátorsko-restaurátorského ošetření artefaktů je časově rozvržen do jednotlivých etap. Každá etapa zahrnuje předměty stejného druhu a základního materiálového složení. Jako první přicházejí „na řadu“ gombíky vyrobené ze zlata. Gombíky jsou unikátní ozdoby z…
05. 09. 2023 Vybavujeme se – tentokrát krabičkami na artefakty
Takto to vypadalo, když jsme rozbalili stovku vzduchotěsných krabiček. K čemu jsou nám dobré? Jedná se o vhodný vnější obalový materiál k dlouhodobému ukládání šperků, které zpracováváme v rámci našeho projektu. Artefakty hodláme ukládat jednotlivě, abychom minimalizovali manipulaci s nimi v rámci…
25. 08. 2023 Nainstalovali jsme elektronový mikroskop
V srpnu jsme pro náš projekt získali elektronový mikroskop Tescan Vega čtvrté generace. Přístroj můžeme s nadsázkou označit za nevšední kombinaci lokálního produktu (vyrobeného v Brně-Kohoutovicích), který nám má zajistit nadregionálně významné výsledky. Elektronová mikroskopie představuje významný…