02. 04. 2024 Reportáž pro Český rozhlas, pořad Věda plus

Projektoví kolegové mluvili o zpracování šperků v reportáži pro pořad Věda plus Českého rozhlasu. Nahrávku si můžete pustit v archivu pořadů: Několik mikroskopických rýh na špercích z 9. století archeologům prozradí, jak fungovala společnost na Velké Moravě

19. 03. 2024 Reportáž ČTK

Česká tisková kancelář zveřejnila reportáž o našem projektu:  https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2493697 

02. 01. 2024 PF 2024

Všem příznivcům velkomoravského šperku přejeme šťastný vstup do nového roku.

14. 10. 2023 Workshop s kolegy z Ústavu přístrojové techniky.

V naší nové laboratoři elektronové mikroskopie jsme přivítali mentory z Ústavu přístrojové techniky AV ČR, kolegy doc. Viléma Nedělu a dr. Evu Tihlaříkovou. Doc. Neděla je ve své mateřské instituci vedoucím skupiny Environmentální elektronové mikroskopie, která se specializuje primárně na výzkum…

19. 09. 2023 Zahájení první etapy analýz – zlaté gombíky na scéně.

Dlouhodobý proces exaktních analýz a konzervátorsko-restaurátorského ošetření artefaktů je časově rozvržen do jednotlivých etap. Každá etapa zahrnuje předměty stejného druhu a základního materiálového složení. Jako první přicházejí „na řadu“ gombíky vyrobené ze zlata. Gombíky jsou unikátní ozdoby z…

05. 09. 2023 Vybavujeme se – tentokrát krabičkami na artefakty.

Takto to vypadalo, když jsme rozbalili stovku vzduchotěsných krabiček. K čemu jsou nám dobré? Jedná se o vhodný vnější obalový materiál k dlouhodobému ukládání šperků, které zpracováváme v rámci našeho projektu. Artefakty hodláme ukládat jednotlivě, abychom minimalizovali manipulaci s nimi v rámci…

25. 08. 2023 Nainstalovali jsme elektronový mikroskop.

V srpnu jsme pro náš projekt získali elektronový mikroskop Tescan Vega čtvrté generace. Přístroj můžeme s nadsázkou označit za nevšední kombinaci lokálního produktu (vyrobeného v Brně-Kohoutovicích), který nám má zajistit nadregionálně významné výsledky. Elektronová mikroskopie představuje významný…