Zlatý gombík s vertikálními tepanými žebry sbíhajícími se do hvězdy se středovým terčem, pod záchytným mechanismem ukončený kulovitým límcem a prstencem z perlovaného drátu.
interiér 3. kostela, hrob 580
Gombík je zlatý s příměsí stříbra a mědi; graf odpovídá mediánu měření na povrchu pláště.
výška s ouškem 2,1 cm, průměr 1,8 cm
Gombík byl objeven v bohatě vybaveném hrobě dospělého muže, pohřbeného na nejprestižnějším místě v rámci mikulčických hrobů – v hlavní lodi baziliky, tedy 3. kostela. Vzhledem k výjimečné poloze hrobu, náročné úpravě hrobové jámy i reprezentativní hrobové výbavě včetně předpokládané dynastické značky v podobě kříže na čepeli meče můžeme považovat jedince z hrobu 580 za příslušníka vládnoucího rodu Mojmírovců. Zřejmě jde o hrob některého z panovníků Velké Moravy. Gombík patří mezi typologicky výjimečnou kategorii artefaktů tepaných z jednoho kusu plechu, překrytých kruhovým límcem. Tato skupina má zřejmě své specifické postavení mezi velkomoravskými gombíky, ať už s ohledem na neobvyklou výrobní technologii, časté provedení z ryzího zlata nebo s ohledem na analogické artefakty v byzantském kulturním okruhu.
Klanica, Z., Kavánová, B., Kouřil, P., Ungerman, Š. 2019: Mikulčice – Die Nekropole an der dreischiffigen Basilika. Spisy Archeologického ústavu AV ČR Brno 58. Studien zum Burgwall von Mikulčice XII. Brno: Archeologický ústav Akademie věd České republiky, Brno, v. v. i, 118.